Rekrutacja 2025/2026
Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice na rok szkolny 2025/2026 odbywać się będzie w oparciu o przepisy:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze.zm),
- uchwały nr XLV/1030/22 Rady Miasta Katowice z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli prowadzonych przez miasto Katowice branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, określenia liczby punktów za każde z tych kryteriów i dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia,
- uchwały nr XXXVIII/765/17 Rady Miasta Katowice z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Katowice, liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia,
- zarządzenia nr 488/2024 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2025/2026 terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, a także oddziałów sportowych i oddziałów dwujęzycznych, klas wyższych niż klasa pierwsza szkół podstawowych, oraz podania do publicznej wiadomości kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym, a także dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, i liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria.
Nabór będzie się odbywał przy wsparciu systemu elektronicznego:
dla przedszkoli pod adresem:
https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/katowice/
Uwaga:
O przyjęciu lub nie przyjęciu dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie decyduje kolejność zgłoszeń !
Rodzic każdego dziecka uczestniczącego, w bieżącym roku szkolnym w zajęciach wychowania przedszkolnego ma prawo do złożenia deklaracji woli kontynuacji. Deklarację przyjmuje dyrektor przedszkola/szkoły. W przypadku dziecka odraczanego od realizacji obowiązku szkolnego, do deklaracji kontynuacji powinna być dołączona decyzja o odroczeniu (…) wydana przez dyrektora właściwej rejonowej szkoły podstawowej. Dokument taki należy przedstawić w przedszkolu/szkole niezwłocznie po jego otrzymaniu. Rodzice składają deklarację, o której mowa do dnia 04.03.2025 r. Jeśli do dnia 04.03.2025 r. rodzic nie będzie dysponował decyzją o odroczeniu, powinien złożyć deklarację woli kontynuacji oraz ustalić z dyrektorem przedszkola/szkoły dostarczenie odroczenia realizacji obowiązku szkolnego.
Jeżeli rodzic chce zmienić placówkę, do której obecnie uczęszcza dziecko, zobowiązany jest do przejścia procedury rekrutacyjnej.
Przebieg procesu rekrutacji:
- postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/opiekunów prawnych dziecka,
- we wniosku o przyjęcie rodzice/prawni opiekunowie wskazują 3 wybrane przedszkola/szkoły według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanego. Przedszkole wskazane na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie nazywane jest przedszkolem/oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej pierwszego wyboru.
Rodzice:
· wypełniają w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka,
· drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu, składają go w przedszkolu/szkole podstawowej pierwszego wyboru.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach i braku możliwości wypełnienia przez rodziców wniosków w systemie elektronicznym, można dokonać rejestracji wniosku w systemie, udając się do przedszkola/szkoły, które we wniosku jest wskazane na I miejscu (I wyboru). Podpis rodziców dziecka jest potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
Ponadto:
· do wniosku należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie wybranych kryteriów. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Składający oświadczenie jest obowiązany do podpisania w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 150 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy Prawo oświatowe). Oświadczenia będą dla Państwa przygotowane w systemie elektronicznym, a zatem będzie można je wypełnić i wydrukować.
W dalszej kolejności:
· zgodność danych zawartych we wniosku sprawdza i potwierdza jednostka I wyboru,
· wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna w każdym przedszkolu/szkole podstawowej wskazanej we wniosku,
przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
- żądać od rodziców przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
-zwrócić się do organu prowadzącego publiczne przedszkole/szkołę podstawową, o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.
W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone,
· wyniki postępowania rekrutacyjnego, komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie
listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia,
· rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli w przedszkolu/ szkole podstawowej, do którego dziecko zostało zakwalifikowane,
· komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola/szkoły podstawowej, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę uczęszczania dziecka do przedszkola/szkoły podstawowej. Po zamknięciu rekrutacji, komisja podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola/szkoły podstawowej,
· rodzice dzieci, których nie zostały przyjęte mogą:
-wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola/szkoły w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
- wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły z oddziałami przedszkolnymi przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
Przed rozpoczęciem procesu naboru będzie udostępniona poprzez stronę naborową informacja nt. oferty poszczególnych przedszkoli, zespołów szkolno – przedszkolnych oraz szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi w Katowicach, do których mogą być rekrutowane dzieci.
Szczegółowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego stanowi załącznik do Zarządzenia nr 488/2024 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 4 grudnia 2024r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2025/2026 terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, przedstawiony w tabeli powyżej. Oprócz przedstawienia harmonogramu w wersji tabelarycznej w niniejszej informacji jest on także dostępny dla Państwa na stronie naboru.
Jeżeli rodzic dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego chce, by dziecko uczęszczało do ogólnodostępnego oddziału przedszkolnego, uczestniczy w procesie rekrutacji (edukacja włączająca).
Jeżeli rodzic dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego chce, aby dziecko realizowało wychowanie przedszkolne w oddziale integracyjnym lub specjalnym nie podlega procesowi rekrutacyjnemu, o którym mowa powyżej. Właściwy wniosek o skierowanie do kształcenia specjalnego/integracyjnego w przedszkolu/szkole podstawowej z przedszkolnymi - oddziałami integracyjnymi/specjalnymi wraz z kopią orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego ze względu na niepełnosprawność, składany jest w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice, przy ulicy Rynek 1, w godzinach pracy Urzędu.
Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice
HARMONOGRAM NABORU DO PRZEDSZKOLI W KATOWICACH
NA ROK SZKOLNY 2025/2026
L
p.
Rodzaj czynności
Terminy w postępowaniu
rekrutacyjnym
Terminy w postępowaniu
uzupełniającym
1.
Skladanie przez rodziców deklaracji okontynuowaniu wychowania przedszkolnego
od 24 lutego 2025 r. do 4
marca 2025 r.
2.
Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
od 13 marca 2025 r. od
godz. 11:00
do 26 marca 2025 r. do
godz. 13:00
od 22 kwietnia 2025 r. od
godz. 11:00
do 24 kwietnia 2025 r. do
godz. 13:00
3.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjnąwniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 157 ustawy Prawo oświatowe
od 13 marca 2025 r. od
godz. 11:00
do 28 marca 2025 r. do
godz. 10:00
od 22 kwietnia 2025 r. od
godz. 11:00
do 28 kwietnia 2025 r. do
godz. 17:00
4.
Podanie do publicznej wiadomości przezkomisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
7 kwietnia 2025 r. o godz.
13:00
5 maja 2025 r. o godz. 13:00
5.
Potwierdzanie przez rodzica kandydata woli przyjęcia (w postaci pisemnego oświadczenia lub przez system elektronicznv)
od 7 kwietnia 2025 r. od
godz. 13:00
do 11 kwietnia 2025 r. do
godz. 15:00
od 5 maja 2025 r. od godz. 13:00
do 7 maja 2025 r. do godz. 15:00
6.
Podanie do publicznej wiadomości przez
komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
15 kwietnia 2025 r. o godz.
13:00
9 maja 2025 r. o godz. 13:00
KRYTERIA NABORU:
Zarządzeniem Nr 488/2024 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 04 grudnia 2024 r. określa się terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i podania do publicznej wiadomości kryteriów rekrutacji do przedszkoli prowadzonych przez miasto Katowice na rok 2024/2025
W I etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria:
wielodzietność rodziny kandydata,
-niepełnosprawość kandydata,
-niepełnosprawość jednego z rodziców kandydata,
-niepełnosprawość obojga rodziców kandydata,
-niepełnosprawość rodzeństwa kandydata,
-samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
-objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Każde z powyższych kryteriów ma wartość 100 pkt.
Na podstawie art.131 ust.6 ustawy -prawo oświatowe organ prowadzący ustalił kryteria oraz przyznał każdemu kryterium określoną wartość punktową, braną pod uwagę w II etapie postępowania rekrutacyjnego do miejskich przedszkoli:
1) dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci odroczone od realizacji obowiązku szkolnego,zamieszkałe na terenie gminy– 64 pkt;
2) kandydat,który został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym,określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub też został zwolniony z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych – 32 pkt;
3) kandydat,którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w tym samym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym,edukację szkolną w tej samej szkole lub zespole szkolno-przedszkolnym-16 pkt;
4) kandydat, którego oboje rodzice pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej,uczą się w systemie studiów stacjonarnych ,prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą – 8 pkt;
5) Kandydat, którego co najmniej jeden z rodziców jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych,którego zeznania roczne za ostatni rok podatkowy zostało złożone w urzędzie skarbowym w Katowich -4 pkt;
6) kandydat, który w roku szkolnym,poprzedzajacym rok szkolny , na który odbywa się rekrutacja uczęszczał do żłobka – 2 pkt;
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów, o których mowa w :
1) dla kryterium określonego w pkt. 1 - numer pesel dziecka wpisany do wniosku rekrutacyjnego;
2) dla kryterium określonego w pkt. 2 – oświadczenie o realizacji obowiązkowych szczepień lub przedstawienie do wglądu książeczki szczepień
3) dla kryterium określonego w pkt. 3 oświadczenie rodzica o rekrutacji kandydata jako jednego z rodzeństwa lub o kontynuacji wychowania przedszkolnego przez rodzeństwo kandydata w przedszkolu ,oddziale przedszkolnym,szkole,zespole szkolno-przedszkolnym
4) dla kryterium określonego w pkt. 4 - oświadczenie rodziców/rodzica o zatrudnieniu lub o odbywaniu studiów w systemie stacjonarnym;
5) dla kryterium określonego w pkt. 5-oświadczenie
6) dla kryterium określonego w pkt. 6 -oświadczenie wydane przez żłobek ,potwierdzające,że dziecko uczęszczało do żłobka